Välkommen till Bilbolaget Gävle

Hos oss hittar du Volvo, Renault och Dacia. Ett stort utbud av begagnade bilar. Vi kan erbjuda hela Bilbolagets begagnatutbud med över 500 bilar med leverans i Gävle. Är det en transportbil som passar dig och dina behov bäst så har vi Renaults transportbilar.

Vi är auktoriserad verkstad för Volvo, Renault och Dacia. Använder alltid den senaste tekniken och utrustningen för just ditt märke. Hos oss hittar du tillbehör och nya delar till din bil. Du kan förvara dina däck i däckhotellet, få hjälp med hjulskifte, hjulinställning och rådgivning när du behöver nya däck.  Välkommen!


Skicka meddelande

Öppettider

Bilförsäljning

Måndag-fredag 09:00 – 18:00
Lördag 10:00 – 15:00
Söndag Stängt

Verkstad

Måndag-fredag 07:00 – 16:00
Lördag Stängt
Söndag Stängt

Butik

Måndag-fredag 07:00 – 17:00
Lördag Stängt
Söndag Stängt

Hertz

Måndag-fredag 07:00 – 17:00
Lördag Stängt
Söndag Stängt

Skadeverkstad

Måndag-fredag 07:00 – 16:00
Lördag Stängt
Söndag Stängt

Det här erbjuder vi

Däckservice

Du hittar vår däckservice på Verkstad 1. Där får du hjälp att byta, förvara och hitta dina nya däck.

Skadeverkstad

Hos oss hittar du skadeverkstaden genom att besöka vår butik. Du kan också boka tid via webben, kundtjänst eller via vår chatt.

Glasverkstad

Vår glasverkstad hjälper dig att laga stenskott eller byta ruta. Du kan boka tid via webben eller genom att ringa kundtjänst. När det är dags att besöka oss finns vi i verkstaden innanför butiken.

Hertz hyrbilar

Hos oss kan du hyra din bil för en kort stund eller en längre tid. Du kan boka via webben och hämta ut din bil i vår butik eller i nyckelboxen i entrén till butiken.

Tanka

I Gävle kan du tanka din bil på vår anläggning på Södra Kungsgatan 61-63 och på Södra Skeppsbron 15.

Vi som arbetar i Gävle

Säljare Volvo
Säljare Renault, Dacia och transportbilar
Försäljningschef
Verkstadscoach

Henrik Wallner

Verkstadscoach Volvo

026-65 57 66

henrik.wallner@bilbolaget.nu

Jan Nymark

Verkstadscoach team 1

026-65 57 14

jan.nymark@bilbolaget.nu

Christian Andersson

Verkstadscoach Volvo

026-65 57 51

christian.andersson@bilbolaget.nu

Magnus Thysk

Verkstadscoach Renault

026-65 57 94

magnus.thysk@bilbolaget.nu

Verkstadschef
Mekaniker och däckmontörer

Ibrahim Slivani

Personlig servicetekniker

026-65 57 86

ibrahim.slivani@bilbolaget.nu

Abbas Mustafa

Däck och Direktservice

026-65 57 15

abbas.mustafa@bilbolaget.nu

Magnus Wirman

Personlig servicetekniker

026-65 57 73

magnus.wirman@bilbolaget.nu

Markus Törnell

Personlig servicetekniker

026-65 57 50

markus.tornell@bilbolaget.nu

Pontus Lindberg

Personlig servicetekniker

026-65 57 67

pontus.lindberg@bilbolaget.nu

Skadeverkstad
Verkstadsadministratör

Peter Hedlund

Verkstadsadministratör

026-65 57 61

peter.hedlund@bilbolaget.nu

Butikssäljare

Leif Sundin

Kundvärd/Bildelsman

026-65 57 62

leif.sundin@bilbolaget.nu

Linnea Wallin

Kundvärd/Bildelsman

026-65 57 62

linnea.wallin@bilbolaget.nu

Alfred Leidstedt

Kundvärd/Bildelsman

026-65 57 62

alfred.leidstedt@bilbolaget.nu

Biluthyrning
Kundtjänst
Kundrelationsansvarig

Daniel Eriksson

Kundrelationsansvarig

026-65 57 84

daniel.eriksson@bilbolaget.nu

Bilar i lager Alla

Aktuella erbjudanden Se alla

Vinterhjul till Cross Country

Just nu: Vinterhjul 9 900 kr

Du som beställer en ny Volvo V90 Cross Country eller V60 Cross Country kan köpa till vinterhjul på Volvo aluminiumfälg för endast 9 900 kr.

Laddboxkampanj vid köp av Volvo Selekt

Installerat och klart för 4900 kr

Just nu får du som köper en elbil eller laddhybrid från vårt Volvo Selekt-sortiment extra bra rabatt vid köp av laddbox. Förutom att du fyndar en nästan ny Volvo till begagnat pris får du köpa till en Halo laddbox för 4 900 kr inklusive standardinstallation*.

Renault Captur Zen E-TECH Plug-in hybrid 160

Från 2 990 kr/mån

Renault CAPTUR plug-in hybrid är en sofistikerad, modern suv med banbrytande teknologi. Nu kan du köra nya Captur E-Tech plug-in hybrid i eldriftläge under hela arbetsveckan med en daglig laddning.

Volvos laddhybrider

Nu med längre räckvidd

Nu har Volvos laddhybrider i 60- och 90-serierna fått högre batterikapacitet och avsevärt längre räckvidd på enbart el. Som exempel kommer du med XC60 T6 upp till 78 km* och med V60 T6 upp till 88 km* på en laddning. Det ger dig chansen att utföra vardagsärenden och helgens utflykt helt på el.

Se alla