Välkommen till Bilbolaget Gävle

Hos oss hittar du Volvo, Renault och Dacia. Ett stort utbud av begagnade bilar. Vi kan erbjuda hela Bilbolagets begagnatutbud med över 500 bilar med leverans i Gävle. Är det en transportbil som passar dig och dina behov bäst så har vi Renaults transportbilar.

Vi är auktoriserad verkstad för Volvo, Renault och Dacia. Använder alltid den senaste tekniken och utrustningen för just ditt märke. Hos oss hittar du tillbehör och nya delar till din bil. Du kan förvara dina däck i däckhotellet, få hjälp med hjulskifte, hjulinställning och rådgivning när du behöver nya däck.  Välkommen!


Skicka meddelande


ÖPPETTIDER MIDSOMMARHELGEN

Torsdag 24 juni öppet till kl. 16.00.
Midsommarafton-söndag håller vi stängt

Öppettider

Bilförsäljning

Måndag-fredag 09:00 – 18:00
Lördag Stängt
Söndag Stängt

Verkstad

Måndag-fredag 07:00 – 16:00
Lördag Stängt
Söndag Stängt

Butik

Måndag-fredag 07:00 – 16:00
Lördag Stängt
Söndag Stängt

Hertz

Måndag-fredag 07:00 – 17:00
Lördag Stängt
Söndag Stängt

Skadeverkstad

Måndag-fredag 07:00 – 16:00
Lördag Stängt
Söndag Stängt

Det här erbjuder vi

Däckservice

Du hittar vår däckservice på Verkstad 1. Där får du hjälp att byta, förvara och hitta dina nya däck.

Skadeverkstad

Hos oss hittar du skadeverkstaden genom att besöka vår butik. Du kan också boka tid via webben, kundtjänst eller via vår chatt.

Glasverkstad

Vår glasverkstad hjälper dig att laga stenskott eller byta ruta. Du kan boka tid via webben eller genom att ringa kundtjänst. När det är dags att besöka oss finns vi i verkstaden innanför butiken.

Hertz hyrbilar

Hos oss kan du hyra din bil för en kort stund eller en längre tid. Du kan boka via webben och hämta ut din bil i vår butik eller i nyckelboxen i entrén till butiken.

Tanka

I Gävle kan du tanka din bil på vår anläggning på Södra Kungsgatan 61-63 och på Södra Skeppsbron 15.

Vi som arbetar i Gävle

Säljare Volvo
Säljare Renault, Dacia och transportbilar
Verkstadscoach

Henrik Wallner

Verkstadscoach Volvo

026-65 57 66

henrik.wallner@bilbolaget.nu

Jan Nymark

Verkstadscoach team 1

026-65 57 14

jan.nymark@bilbolaget.nu

Christian Andersson

Verkstadscoach Volvo

026-65 57 51

christian.andersson@bilbolaget.nu

Magnus Thysk

Verkstadscoach Renault

026-65 57 94

magnus.thysk@bilbolaget.nu

Mekaniker och däckmontörer

Abbas Mustafa

Däck och Direktservice

026-65 57 15

abbas.mustafa@bilbolaget.nu

Magnus Wirman

Personlig servicetekniker

026-65 57 73

magnus.wirman@bilbolaget.nu

Markus Törnell

Personlig servicetekniker

026-65 57 50

markus.thornell@bilbolaget.nu

Pontus Lindberg

Personlig servicetekniker

026-65 57 67

pontus.lindberg@bilbolaget.nu

Skadeverkstad
Butikssäljare

Leif Sundin

Kundvärd/Bildelsman

026-65 57 62

leif.sundin@bilbolaget.nu

Linnea Wallin

Kundvärd/Bildelsman

026-65 57 62

linnea.wallin@bilbolaget.nu

Alfred Leidstedt

Kundvärd/Bildelsman

026-65 57 62

alfred.leidstedt@bilbolaget.nu

Biluthyrning
Kundtjänst

Anna-Karin Andersson

Kundservice

020-50 02 50

kundtjanst@bilbolaget.nu

Andrea Lundgren

Digital säljare

020-50 02 50

kundtjanst@bilbolaget.nu

Kundrelationsansvarig

Daniel Eriksson

Kundrelationsansvarig

026-65 57 84

daniel.eriksson@bilbolaget.nu

Bilar i lager Alla

Aktuella erbjudanden Se alla

Volvo V90 T6 laddhybrid till kampanjpris

Prissänkt 27 100 kr

Väljer du en Volvo V90 T6 Inscription Expression laddhybrid kan du just nu unna dig själv lite extra utrustning till kampanjpris. För bara 900 kr får du Klimatpaket, Ljuspaket och Parkeringssupportpaket.

Slutförsäljning Volvo XC60

Privatleasing från 4 495 kr/mån

Nu har vi slutförsäljning Volvos bästsäljare Volvo XC60 modellår 2021. Den är världsledande på säkerhet samt bjuder på körglädje och bekvämt resande för alla i bilen. Vi har valt att utrusta den med några av våra favoritpaket. Självklart till kampanjpris om du väljer privatleasing.

Renault E-tech

Privatleasing från 2 890 kr/mån

Upptäck CLIO hybrid, CAPTUR plug-in hybrid och ZOE 100% elektrisk, och upplev elektrisk körglädje. Vilken väljer du?

Volvo V60 T6 laddhybrid till kampanjpris

Kampanjvärde 23 100 kr

Vi har valt att extrautrusta en av våra favoriter till kampanjpris, laddhybriden Volvo V60 T6. Väljer du den kan du just nu unna dig själv lite extra utrustning till kampanjpris.

Se alla