Vill du vara först med det senaste från oss?

Nyheter, erbjudanden och annat intressant innehåll direkt i din inkorg.

Bilbolaget ser ljust på framtiden: satsar på nytt affärsområde och söker nytänkande ledare

Det finns några få invigda. En liten grupp människor med kunskaper vi andra bilförare aldrig orkar skaffa oss. De intresserar sig för sådant vi andra inte riktigt bryr oss om, trots att vi vet att det faktiskt kan vara en avgörande faktor för liv eller död. Dramatiskt, visst?! Vi pratar såklart om däck. Däck och fälg är nämligen vad som planeras bli Bilbolagets nya affärsområde. Och precis som bra däck kan rädda liv tror man att den här affären kan vara avgörande för bolagets framtid.

I sedvanlig ordning kan vi ha överdrivit något i inledningen. Bilbolagets liv är inte i fara, men det är svårt att inte bli teatralisk när man är medveten om den enorma potential som det nya affärsområdet Däcka har.

Precis som namnet antyder handlar det hela om däck. Och fälg. Slår man ihop dem får man hjul och med det har vi rett ut all framtida begreppsförvirring som annars kan råda.

Är det klyschigt att använda en bild på en bil i motljus på väg framåt som en symbol för att vi ser ljust på framtiden? Ja, det är det va?! Det här är hur som helt en bild på snygga hjul, så vi klarar oss.

– Däcka kommer att erbjuda ett av Sveriges största sortiment av sommar- och vinterdäck för person- och transportbilar. Vi kommer att ha både fysiska butiker samt en stor webbshop med försäljning online, berättar Robert Lipskog, VD på Bilbolaget i Gävleborg. Han fortsätter:

– Förutom försäljning av däck- och fälg kommer Däcka också ha verkstäder som erbjuder tjänster som däckskifte, däckhotell, hjulinställning, montering och balansering.

Däck made easy

Namnet Däcka handlar till viss del också om den enkelhet man vill förmedla. Det är nämligen inte speciellt många som har koll på vilken däckdimension de ska ha eller vilka egenskaper däcket behöver för att passa vägarna de kör på. Detta gör det svårt för många att köpa däck online.

– Vi vill skapa en plattform online där det blir tydligt vilket val man ska göra. Det ska vara lätt att hitta det man söker och man ska känna sig guidad genom köpprocessen trots att all interaktion sker på nätet. Vi vill kunna förklara nyttan med olika däck och hjul, inte bara visa pris och specifikationer. Det ska vara lätt att välja rätt däck helt enkelt, förklarar Robert.

Det ska vara enkelt för alla att köpa däck online, deklarerar Robert och skriver teatraliskt på tavlan ”Hur svårt kan det va”. Vi vet redan att svaret på det är ”Jättesvårt”, men det säger vi inte för Robert ser så glad ut.

Affärsområde med stor potential

Att man på Bilbolaget väljer att göra denna satsning nu handlar om en vilja att tillgodose befintliga kunders behov. Det tillsammans med att man ser en lucka på marknaden gör det till ett spännande affärsområde att utveckla.

– Vi vill kunna leverera fullt ut till alla våra kunder och ha större sortimentsbredd. Många av våra befintliga kunder frågar oss om hjälp med däck och fälg och vi vill kunna hjälpa dem. Det är ett naturligt komplement till det vi gör idag, säger Robert.

Detta är också det som gör att affären har så stor potential. Genom att sälja däck och fälg till redan befintliga kunder skulle man snabbt kunna göra stor vinst med små medel.

– Den här affären har potential att bli lönsam fort. Vi har egentligen allt som krävs för att göra en bra däckaffär – befintliga kunder, kompetens, däckverkstäder, en bra plattform för säljare och ett varumärke med gott anseende. Nu ska vi bara omvandla det i praktik och skapa rätt förutsättningar för lönsamhet, säger Marcus Malmberg, digital affärsutvecklare på Bilbolaget.

”Vi söker en person som vill komma in tidigt i processen”

För att göra detta söker Bilbolaget nu en affärsområdeschef till Däcka.

Mja, nu har det gått en tid sedan den här artikeln publicerades, så tyvärr är denna tjänst redan tillsatt, men du får gärna skicka in en spontanansökan. Vi letar alltid efter nya stjärnor.

– Vi söker en person som vill komma in tidigt i processen och vara utvecklingsansvarig för affärsområdet Däcka. Personen kommer att leda verksamheten både strategiskt och operativt samt ha affärs- och resultatansvar. Det handlar om att titta på vilka tjänster och produkter vi ska erbjuda, jobba med prissättning och rabattstrukturer samt ansvara för att vi ligger rätt i marknaden och att leverans och försäljning flyter enligt plan, säger Robert.

Kunskap om affär går före produktkunskap

Eftersom Däcka är ett nytt affärsområde kommer personen som får jobbet ha möjlighet att utveckla rollen och verksamheten. Något som givetvis kräver rätt erfarenheter.

– I den här rollen behöver man ha erfarenhet av att vara ansvarig för ett affärsområde. Man behöver erfarenhet av att sälja produkter och ha en förståelse för hur näthandel fungerar. Kan man även förstå hur lokal handel fungerar och se synergierna mellan den lokala handeln och onlinehandeln är det meriterande. Älskar man sedan däck och fälg är det såklart ett plus men inte ett måste. Kunskap om affär går före produktkunskap, säger Robert och fortsätter:

– Däremot är det bra om man är en nyfiken och nytänkande person. Man behöver vara nyfiken på produkterna så att vi kan leverera det bästa till kunderna utifrån det de behöver. Man behöver också vara bra på att undersöka, jämföra och förhandla. Vi söker en ledare som gillar att skapa resultat och som vågar tänka stort.

Att våga tänka stort handlar inte bara om att förstå storleken på våra däckhotell. De är för övrigt superstora. Man känner sig som en myra när man står där nere.

Som att vara med i en start up utan riskerna

Ja, att våga tänka stort är lite kärnan i Däcka. Det är ett nytt affärsområde med stor potential och en möjlighet att skapa något från grunden tillsammans med ett team som vågar sticka ut och prova nytt.

– Vi verkar idag redan på ett stort område men här har man chans att vara med och bygga ett nätverk och en affär som är rikstäckande. Det är lite som att vara med i en start up fast utan de stora riskerna. Man får kreativiteten, nytänkandet och utmaningarna tillsammans med en stark grund och infrastruktur att luta sig mot, säger Tina Möller, kommunikationschef på Bilbolaget. Hon fortsätter i Bilbolagets sedvanligt teatraliska anda:

– Här finns det helt klart möjligheter för en affärsområdeschef med stort mod att skapa något utöver det vanliga.

Bam bam baaaaaam (dramatisk slutscen).

Som sagt, denna tjänst är inte aktuell men vi kommer definitivt behöva rekrytera fler till Däcka. Så passa på att vara före alla andra, skicka in en spontanansökan idag


Vill du vara först med det senaste från oss?

Nyheter, erbjudanden och annat intressant innehåll direkt i din inkorg.

Senast uppdaterad: 2022-09-12

Bilbolaget

2021-12-10

Relaterade artiklar

Bilbolaget etablerar sig i Uppsala – ska bli Sveriges mest digitala bilhandlare

Med två nya anläggningar i Uppsala satsar Bilbolaget stenhårt. Nu vill man anställa en frontend-utvecklare för att växla upp takten digitalt.

Bilbolaget rekryterar nytänkande servicemarknadschef

Sökes: en personlig ledare som får affären att blomstra och medarbetarna att göra lite mer än sitt bästa på dagarna. Skaplig utmaning du!

Bilbolaget söker digital kommunikatör

Vi söker en marketing automation specialist. Är du en driven digital kommunikatör som gillar utveckling borde du söka asap »

Bilbolaget förvärvar Bilias och före detta Upplands Motors anläggningar i Uppsala

Bilia Uppsala och före detta Upplands Motor, nuvarande Volvo Car Retails anläggningar i Uppsala blir en del i Bilbolaget-koncernen.